Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pád "komunismu" v Evropě

24.7. 2021 - Pád "komunismu" v Evropě


Začít lze všeobecně zastávanými názory:
Komunismus v Evropě se zhroutil, protože byl ekonomicky nevýkonný, lidé toužili po svobodě a demokracii. 


Jakkoli je toto tvrzení v podstatě pravdivé, samo o sobě představuje vysokou dávku dezinformace. Jedním z faktorů, které dokládají životní úroveň v dané zemi je i průměrná délka dožití, zde jsou k dispozici některá data:


- v roce 1900 byla v Rusku průměrná délka dožití 30,5 let, v USA 49,3 let. Bylo to 17 let před nástupem socialismu na území Ruska, nelze tedy vinit z tak fatálního rozdílu v délce života komunistický režim. 


- 1914 nastala 1. světová válka, v roce 1917 pak vrcholila v Rusku válka občanská. Obě tyto tragédie a řada dalších faktorů představovaly pro Rusko katastrofu. Zatímco v USA byla v roce 1917 průměrná délka dožití kolem 54 let, v Rusku, když se země chopil komunistický režim, byla průměrná délka dožití kolem 23 let


- USA po svém objevení byly čistý papír, ideální pro podnikání, kam již staletí před nástupem komunismu v Rusku mířily největší mozky z celého světa, aby tam odstartovaly lepší život. Amerika naskýtala úrodnou zemi, s podmínkami vhodnými pro pěstování plodin. 
- Rusko bylo oproti tomu vždy zemí bohatou na hladomory. 80% země je nehostinná, neúrodná krajina, nevhodná pro pěstování plodin. V době kdy nebyla antibiotika by jen někdo velmi nerozumný odcestoval s rodinou do Ruska, země věčné zimy. Území Ruska má i své úrodné oblasti, např. Krasnodarský kraj... Ale tato teplá území i díky své praktičnosti pro pěstování plodin nikdy nebyla patřičně urbanizovaná. Kdo něco uměl, migroval do USA. Rusko bylo navíc zemí výrazně postiženou řadou válek. 


Na jedné straně studené války stála tedy hrdá, ale vždy chudá a nešťastně položená velmoc, na straně druhé největší světová velmoc, třeba i trochu bizarní, zato položená ideálně, náhle objevena, nabízející čisté plátno, po staletí (tedy ještě před Marxem), koncentrující nejschopnější lidi světa. 


- rok 1991 pád "komunismu" v SSSR.
Zatímco v USA byla průměrná délka dožití v tomto roce 75 let, v SSSR to bylo o 8 let méně. Jak vidno, od roku 1917 prošlo území Ruska patrnou normalizací a odstup od USA v této statistice se razantně zmírnil. Přesto ale SSSR nebyl nikdy schopen Spojené státy dohnat natolik, aby byl vyrovnaným protivníkem. V roce 1985 se zde navíc moci chopil pro mnohé komunisty kolaborant - Michail Sergejevič Gorbačov, pod jehož vedením se komunistická strana Ruska hroutila stejně, jako KSČM pod vedením Vojtěcha Filipa.

Studenou válku vyhrávají USA, prokázala ale tato válka nefunkčnost komunismu/socialismu? Média mají jasno, ale co statistiky? 

Těžké časy nastaly i pro USA, byť později. V roce 2000 se země topí v dluzích. V roce 2008 startuje v USA celosvětová ekonomická krize. Politická velmoc intervenuje do ropných velmocí - Iráku a Libye, zcela v rozporu s mezinárodním právem dává  světu jasně najevo, kdo je zde pánem. Burzy se stabilizují, ale jen na čas. Připravují se tažení do dalších ropných velmocí, Íránu a Venezuely. V Sýrii ale narážejí USA na odpor Ruska, od plánovaných tažení upouštějí. Od roku 2019 má dle ekonomických odhadů čelit Amerika dalšímu pádu, nikoli do recese, ale "jen" pod 2%, přičemž není žádný rozumný plán na ekonomické zotavení, který by zabránil postupnému směřování k recesi. Čína dohání Ameriku. Prezident Donald Trump ve svých projevech křičí, že nikdy nedopustí, aby se Amerika vzdala světové nadvlády a mluví trochu podobnou barvou jako Adolf Hitler. Spojené státy zachraňuje až COVID, díky kterému dle ekonomických odhadů letos porostou o 7%. Donald Trump obviňuje Čínu, odkud se virus rozšířil, že úmyslně tento virus vyprodukovala a žádá od Číny finanční kompenzaci...

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář